Zápasy, tabulka

Veliny - Vysoké Chvojno   3:1

Chvojno bylo ve šlágru kola lepším mužstvem v prvním poločase, leč branky padaly až po změně stran, kdy už domácí zmobilizovali síly, rozhodující momenty duelu ovšem bohužel byly v režii rozhodčího..

Veliny – Vysoké Chvojno   3:1

Branka: P.Horák

Diváků: 60

Sestava: T.Michalec – M.Komárek – P.Komárek, Flégl (Kropáček), Kalavský – Malý (L.Horák), Forgo, P.Horák, Jakub Müller – Hodyc, Čefelín

Sobotní duel v blízkých Velinách neznamenal tentokráte pouze vyhrocené derby dvou tradičních rivalů, ale též takřka přímý souboj o postup do III.třídy. K tomu měl před zápasem o něco blíže celek Chvojna, který byl na čele tabulky pouze o skóre horší než vedoucí Mikulovice. Hostům vyšel vstup do zápasu lépe a v první čtvrthodině byli na hrbolatém velinském „trávníku“, kde místy zely několikacentimetrové díry a mnohde úplně chyběl zelený porost, výrazně lepší. Projevilo se to ovšem pouze územní převahou, větším držením míče a nadějným průnikem P.Horáka z levého křídla, kdy náš středopolař prošel do vápna a zpětnou, bohužel nepřesnou příhrou, hledal marně některého ze svých spoluhráčů. Aktivita Chvojna vedla k několika rohovým kopům, jež na úzkém velinském hřišti znamenají prakticky vždy nejvyšší nebezpečí pro soupeřovu bránu. Tohoto faktu se snažil beze zbytku využít Kalavský a šikovně točil své centry na přední tyč, jeden z nich na poslední chvíli hlavičkoval domácí stoper ven z brankové čáry. Následně měl stoprocentní příležitost opět P.Horák po zblokované střele Čefelína, ale sám z malého vápna nedokázal prostřelit domácího gólmana. Následovala nepovedená hlavička domácího obránce, která málem skončila vlastním gólem. Po třiceti minutách napřáhl z dvaceti metrů Flégl, který se po zranění vrátil do základní sestavy na postu předstopera, a jeho rána aspirovala na gól jara, jenže velinský gólman byl proti a fantastickou bombu, jež se stáčela neomylně „do vinglu“, ještě báječnějším zákrokem vytěsnil na roh. V tu chvíli se zdálo, že vedoucí gól Chvojna visí ve vzduchu, jenže jak bývá na jaře zvykem, náš protivník z ojedinělé akce udeřil na druhé straně. Dlouhý diagonální pas nedokázal odvrátit Jakub Müller, míče se zmocnil domácí špílmachr, posunul si ho do středu hřiště a pěknou střelou poslal Veliny do vedení. Soubor  bojovníků v modrých dresech tento moment ještě více stmelil a ač se předtím často bránili jen za cenu odkopů, Velinští se takto dostali zpět do utkání a hru vyrovnali. S odpovědí se snažil rychle přispěchat hbitý Čefelín, jenž už už pádil v ústrety domácí svatyni, žel byl zastaven hodně sporně zdviženým praporkem domácího pomezního. Poslední slovo v první půli přesto mohli mít hosté, P.Horák tentokráte na pravé straně šestnáctky obešel protihráče, mohl už i zakončovat, znovu ale přihrával pod sebe na nabíhajícího Malého, znovu po hříchu mimo dosah spolubojovníka. Tím skončil nejen první poločas, ale též převaha Chvojna. Po změně stran se obraz hry radikálně proměnil. Domácí vycházeli z dobře zajištěné defenzivy, i tak byli od úvodních minut druhé půle aktivnější a Chvojno směrem dopředu stále více bezradné. Kouč Kropáček se snažil výkon červenobílých okysličit L.Horákem, který nahradil na pravé straně zálohy dobře hrajícího Malého, ale místo spřádání plánů na vyrovnání přišla studená sprcha v podobě druhého přesného zásahu Velin, který zařídil střídající domácí útočník. Ten nejenže zvýšil náskok svého celku, ale i nadále dělal svým pohybem a důrazem obrovské starosti hostující defenzivě a mohl se radovat i podruhé, kdyby ve vyložené pozici tři metry před odkrytou Michalcovou bránou trefil krásný pas z pravého křídla. Naštěstí promáchl a jak šly Veliny v první půli prakticky z ničeho do vedení, podobný kousek se povedl i Chvojnu, když Forgo spíše naslepo poslal přihrávku na hranici velkého čtverce, balón propadl za domácí obranu, P.Horák u něho byl dříve než vybíhající velinský lapák a z velkého úhlu snížil na jednobrankový rozdíl. Chvojno ucítilo šanci a na chvíli znovu zamklo soupeře, jenže přišla situace, která velkou měrou ovlivnila následný vývoj, když Forgovu ránu, která s vysokou pravděpodobností mířila mezi tři tyče, v šestnáctce zastavil ve výskoku rukou velinský zadák, rozhodčí ale zůstal ledově klidným, stejně jako následně při nehezky vypadajícím šlapáku do Forgova stehna na půlící čáře. Jeho velká chvíle měla však teprve přijít. Poslední zbraní červenobílých v honbě za vyrovnáním měl být příchod Venci Kropáčka, ani on se však nedokázal probít přes konsolidovanou velinskou defenzivu, byli to naopak domácí, kdo dvakrát zahrozil střelami těsně mimo. Pár minut před vypršením základní hrací doby nejprve předvedl domácí levý bek úchvatné sólo od svého vápna přes pět protihráčů až před chvojenskou svatyni, ještě mimo šestnáctku však bez cizího zavinění spadl a světe div se, arbitr byl v tomto případě neomylný a ukázal na penaltový puntík. Velinský hráč se z pokutového kopu nemýlil a vtiskl tak výsledku definitivu. Pravdou je, že Chvojno opět neproměnilo šance, ve druhé půli určitě nebylo lepším mužstvem, ale způsob rozhodování rozhodčího a především neodpískaná jasná ruka ve vápně (za stavu 2:1 !!!) a na druhé straně zjevně vymyšlená penalta u neexistujícího faulu mimo pokutové území vzbuzují značné rozpaky z vítězství domácích. Musíme si ale přiznat i skutečnost, že borci Chvojna se nedokázali svému soupeři vyrovnat především v bojovnosti a že boj o postup do III. třídy vypadá trochu jinak, než jak to bylo chvojenským fandům prezentováno v sobotním podvečeru. Ani prohra Chvojna však definitivně nerozhřešila otázku postupujícího, nebo vedoucí Mikulovice doma jasně podlehly Popkovicím. Zcela bez šance tak dokonce nejsou ani hráči čtvrté Býště, kteří mohou ze závětří zaútočit, nebo na Veliny ztrácí pouhé tři body a mají výrazně lepší skóre (při vyrovnaných vzájemných zápasech). Postoupit tedy dle mého názoru (neznám přesný výklad pravidel, tj. např. co rozhoduje při případné rovnosti bodů – vzájemné zápasy, skóre, minitabulka ??) stále mohou 4 mužstva, mezi nimi i Chvojno, nutné je ale porazit Dříteč a doufat v zaváhání Velin i Mikulovic.